Piece cukiernicze

Piece cukiernicze

Piece cukiernicze

Wypiek każdego rodzaju ciasta, wymiary, oszczędność zużycia energii oraz bezpieczna obsługa to tylko niektóre z aspektów, jakie należy wziąć pod uwagę przy wyborze pieca do cukierni. To jego konstrukcja decyduje o wielkości i jakości wypieku, energooszczędności, awaryjności oraz kosztach i szybkości ewentualnej naprawy po wieloletniej eksploatacji. Inny piec do pieczenia ciast sprawdzi się w małej rzemieślniczej cukierni, a inny w takiej, która dostarcza swoje wypieki do dużych sieci sprzedaży. Ofertę pieców do cukierni należy przeanalizować nie tylko pod kątem obecnego asortymentu, ale także z myślą o wprowadzeniu nowych produktów. Piece cukiernicze marki Weber dostępne w naszej ofercie dopasują się do każdych wymagań. Zadzwoń, a pomożemy Ci wybrać odpowiedni model.

Piec cukierniczy – co to jest?

Piec przemysłowy to serce każdej cukierni czy piekarni, a zarazem najdroższe urządzenie produkcyjne. Solidna i wytrzymała konstrukcja stanowi zabezpieczenie przed dużym obciążeniem cieplnym i mechanicznym, któremu na co dzień zostaje poddany taki sprzęt. Piece do cukierni składają się z systemu grzejnego, w skład którego wchodzi korpus, elementy grzejne, instalacja elektryczna ze sterowaniem oraz ocieplenie posiadające najwyższe parametry cieplne. Piece Weber posiadają różne powierzchnie wypiekowe. Dzisiejsze konstrukcje to piece od 1 do 6 komór z garownią lub standardowym stojakiem. Oczywiście na życzenie klienta wykonam stojak pod podaną przez Państwa wysokość, rozwiązanie to często preferują osoby zamawiające małą ilość komór. Wówczas posiadają urządzenie z małą powierzchnią wypiekową umieszczoną na wysokim stojaku co czyni codzienną obsługę dużo wygodniejszą. Charakterystyczną cechą wypieku ciast w piecach Weber jest specyficzny mikroklimat, który zapewniają odpowiednie elementy ceramiczne. Warto również wspomnieć że piece do pieczenia ciast wyposażone są na życzenie klienta w wydajne zaparowanie co w znacznym stopniu poszerza możliwości wykorzystania naszych urządzeń.

Piece cukiernicze i piekarnicze – rodzaje

Piece piekarnicze można podzielić według kilku kategorii, które prezentujemy poniżej.

 1. Ze względu na trzon wypiekowy:
  • a) Piece z nieruchomym trzonem:
   • piece wrzutowe (wsadowe) – należą do najpopularniejszych pieców cukierniczych w polskich piekarniach i cukierniach.
  • b) Piece z ruchomym trzonem:
   • piece wyciągowe – trzon jest wyciągany np. za pomocą wózka o specjalnej metalowej konstrukcji,
   • piece taśmowe – mogą być przelotowe bądź nieprzelotowe.
  • c) Piece bez trzonu:
   • piece obrotowe.
 2. Ze względu na typ paliwa:
  • a) piece olejowe,
  • b) piece gazowe,
  • c) piece pelletowe,
  • d) piece elektryczne.
 3. Ze względu na przeznaczenie pieca:
  • a) uniwersalne (wykorzystywane do wypieku szerokiego asortymentu pieczywa piekarskiego i cukierniczego),
  • b) piece do wypieku chleba,
  • c) piece cukiernicze,
  • d) specjalne, przeznaczone do wypieku wąskiego asortymentu (nawet tylko jednego rodzaju, np. piece do wypieku wafli lub solonych paluszków).

Piece wrzutowe (wsadowe)

Piece wrzutowe są wyposażone w kamienną płytę wypiekową, w których ciepło emitowane jest jednocześnie z powierzchni wypiekowej oraz ścian komór wypiekowych. Wymagają one użycia aparatów załadowczych lub łopat z długim uchwytem. W ostatnim czasie wracają do łask, przede wszystkim jako piece piekarskie, ponieważ urządzenia te pozwalają produkować pieczywo z twardszym spodem i chrupiącą skórką. Wyróżnia się piece wsadowe: cyklotermiczne, rurowe, termoolejowe, elektryczne.

Piece wyciągowe

Piece wyciągowe charakteryzuje trzon umieszczony na ruchomych rolkach, dzięki czemu załadunek i wyładunek pieczywa lub ciast może odbywać się poza komorą wypiekową. Piece piekarnicze wyciągowe spotkać można w obudowie ceramicznej lub stalowej. Zdolność produkcyjna to nawet 4-5 ton pieczywa na dobę.

Piece taśmowe

Trzony wypiekowe w piecach taśmowych tworzy siatkowa taśma rozciągnięta na napędzanych wałkach. Wyróżnia się dwa rodzaje tego typu urządzeń – rzadko spotykane w cukierniach i piekarniach nieprzelotowe piece wielokomorowe oraz przelotowe piece taśmowe.

Te drugie zwane są również tunelowymi, używane są do wypieku szerokiego asortymentu (ciasta, croissanty, bezy, tarty, drożdżówki, biszkopty) w cukierniach przemysłowych. Są to piece cyklotermiczne opalane najczęściej olejem lub gazem.

Piece obrotowe

Posiadają specjalną komorę, w której wypiekane produkty umieszcza się na obracającym się wózku piekarniczym, natomiast specjalna turbina rozprowadza gorące powietrze wewnątrz tej komory. Najczęściej w górnej części pieca znajduje się również wymiennik ciepła, który oddaje energię cieplną, może być on ogrzewany gazem ziemnym, olejem opałowym, pelletem czy energią elektryczną, z czego gaz ziemny i palet są najbardziej opłacalne.

Jaki piec do cukierni?

Wybór odpowiedniego pieca piekarskiego, spośród różnorodnych modeli dostępnych na rynku, nie jest łatwy. Decydując się na zakup, należy przede wszystkim wziąć pod uwagę następujące kwestie:

 • wielkość produkcji,
 • rodzaj oferowanego asortymentu,
 • możliwości finansowe,
 • możliwości przestrzenne.

Ponadto cechy jakie powinien posiadać dobry piec do ciast, to niskie zużycie energii, krótki czas rozgrzewania, szeroka skala możliwości regulacji temperatury, łatwy rozładunek oraz załadunek, a także możliwie jak najmniejsze gabaryty – mały piec cukierniczy oznacza bowiem oszczędność miejsca. Inny piec sprawdzi się w małych i średnich piekarniach, inny – w dużych, a jeszcze inny w cukierniach. Do tych ostatnich najczęściej wybierane są piece cukiernicze elektryczne – modułowe. Zdarza się również, że niektórzy decydują się na piece konwekcyjno-parowe chodź te nie są odpowiednie do każdego rodzaju ciast. Piec cukierniczy powinien mieć możliwość pomieszczenia od kilku do nawet kilkunastu tac na wypieki w poszczególnych komorach działających niezależnie od siebie – takie rozwiązanie pozwala na wypiekanie różnego rodzaju asortymentu, potrzebującego odmiennych warunków.

Piece piekarnicze i piece cukiernicze – jak myć i konserwować?

Aby piece do ciast służyły jak najdłużej, należy je odpowiednio myć i konserwować. Wpłynie to nie tylko na dłuższą pracę urządzenia, ale także na wyższą jakość wypieków i przede wszystkim bezpieczeństwo klientów. Profesjonalne podejście do utrzymania w czystości pieca cukierniczego to przede wszystkim stosowanie odpowiednich środków czystości dedykowanych branży cukierniczej i gastronomicznej oraz systematyczność. Wysoka temperatura, jaka panuje w piecu, sprawia, że na jego ścianach osadzać się może tłuszcz, cukier czy resztki produktów, a to potrafi popsuć smak przyrządzanych w nich kolejnych wypieków. Silne, źle dobrane środki czyszczące mogą zniszczyć czyszczoną powierzchnię – dlatego pamiętać należy o bieżącym czyszczeniu takich urządzeń. Niezaschnięte zabrudzenia można usunąć szybciej, łatwiej i bez użycia silnych środków. Firma Bagmasz posiada również w ofercie specjalne odkurzacze.

Piece cukiernicze – cena

Ceny pieców cukierniczych wahają się od kilku do kilkunastu tysięcy złotych w zależności od potrzeb, jakie ma zaspokoić. Na sprzęcie typu piec cukierniczy nie warto oszczędzać – to w końcu inwestycja nie tylko w większą produkcję, lepszą jakość produktów, ale także zdrowie i bezpieczeństwo zarówno klientów, jak i pracowników.

Coraz większe znaczenie odgrywa również zużycie energii elektrycznej. Nasze nowoczesne konstrukcje są w tej dziedzinie bezkonkurencyjne. Solidny i trwały piec cukierniczy to również bezawaryjne działanie przez lata. Brak gotówki na zakup nie stoi nigdy na przeszkodzie, ponieważ istnieje szereg sposobów, aby wejść w posiadanie pieca cukierniczego: kredyt, leasing, itd. Na rynku dostępne są również piece cukiernicze używane za niższą cenę, jednak ze względu na wysokość kosztów serwisowych związanych z naprawą tego typu urządzeń, odradzalibyśmy takie rozwiązanie. Uważamy ,że zakup nowego urządzenia w leasingu jest perspektywicznie dużo tańszą opcją. Interesuje Cię piec cukierniczy marki Weber? Skontaktuj się z nami i zapytaj o cenę urządzeń dostępnych w naszej ofercie.

Piec do ciasta – sklep Bagmasz

Jeśli pragniecie kupić Państwo piec do pieczenia ciast i zależy Wam na sprawdzonej firmie, która, oprócz dostarczenia odpowiedniego sprzętu, zagwarantuje solidność i rzetelność, to jesteś Państwo na odpowiedniej stronie. Firma Bagmasz od lat zajmuje się sprzedażą pieców cukierniczych, popartą wieloletnim doświadczeniem również w ich remontach. Kadra doświadczonych pracowników bezpiecznie dowiezie sprzęt do Państwa cukierni i go zainstaluje, a bogato wyposażony warsztat serwisowy zadba o długoletnie, bezawaryjne działanie wybranego przez Państwa modelu. Skontaktuj się z nami – zadbamy o to, aby jak najszybciej w Twojej cukierni znalazł się odpowiedni piec cukierniczy lub piekarniczy.

  fe mr ue